10 رویداد برتر حوزه فناوری اطلاعات ایران در سال 1396

سال ۹۶ در حالی آغاز خواهد شد که در حوزه فناوری اطلاعات شاهد اتفاقات مهمی خواهد بود. هرچند قرار بود بخش زیادی از انتخابات سال ۱۳۹۶ الکترونیکی باشد؛ اما بر اساس تصمیم وزارت کشور این کار منتفی شد تا مهم‌ترین اتفاق فناوری اطلاعات و ارتباطات  در سال ۹۶ لغو شود. اما با این حال ۱۰ اتفاق بزرگ در فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور رخ خواهد داد که در ادامه با هم مرور می‌کنیم.

۱- ارائه‌ی سیم‌کارت اپراتور‌های مجازی

یکی از اتفاقاتی که در سال ۹۶ در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور رخ خواهد داد، ارائه‌‌ی سیم‌کارت اپراتورهای مجاز خواهد بود. تاکنون عرضه‌ی سیم‌کارت اپراتور مجازی با نام‌های سامانتل، شاتل موبایل و آپتل قطعی شده است. سامانتل با پیش‌شماره‌ی ۰۹۹۹ کد ۹، شاتل موبایل با پیش‌شماره‌ی ۰۹۹۸ کد ۱ و آپتل با شماره‌ی ۰۹۹۹ کد ۱ ارائه خواهد شد.

۲-عرضه‌ی اینترنت TD-LTE توسط شرکت‌های FCP

واعظی خواستار توسعه بازار آی سی تی کشور با کمک بخش خصوصی شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر توسعه بازار آی سی تی(ICT ارتباطات و فناوری اطلاعات) با کمک بخش خصوصی گفت: توسعه این بخش به صورت دستوری ممکن نیست.به گزارش خبرنگار ایران اکونومیست؛ محمود واعظی روز شنبه16 بهمن 1395 در مراسم بهره برداری از پروژه های زیرساخت تاکید کرد، بخش خصوصی باید برای توسعه بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات در کنار دولت فعالیت خود را افزایش دهد. وی با بیان اینکه ارزش بازار آی سی تی اکنون 4000 هزار میلیارد ریال است،  گفت: دولت نمی تواند با دستور این بخش را توسعه دهد و حضور بخش خصوصی ضروری است. واعظی با تاکید بر اجتناب از رقابت تخریبی در بازار گفت: اختصاص تسهیلات و نظارت کمک خواهد کرد بخش خصوصی بتواند راحت تر فعالیت داشته باشد.